Dzień otwartej szkoły odbędzie się w czwartek 24 października w godz. 16.30- 17.30. Zapraszamy!::Dzień otwartej szkoły odbędzie się w czwartek 24 października w godz. 16.30- 17.30. Zapraszamy!::Dzień otwartej szkoły odbędzie się w czwartek 24 października w godz. 16.30- 17.30. Zapraszamy!

Archiwum - Aktualności

20 czerwca 2012 20:31

Wycieczka do Ojcowa

Uczniowie naszej szkoły po całorocznej nauce zasłużyli na odpoczynek. Niemal wszyscy z klas IV - VI wzięli udział w wycieczce do Ojcowa i Pieskowej Skały leżących w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był Ojców, skąd udaliśmy się czarnym szlakiem do Groty Łokietka, gdzie według legendy ukrywał się Władysław Łokietek, król Polski wraz ze swoimi rycerzami. Aby dostać się do wejścia konieczne było przejście trasy wymagającej niemal górskiej zaprawy. Narzekania na bolące nogi zniknęły jednak po zwiedzeniu jaskini ze stalaktytami i stalagmitami, która zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Warto dodać, że we wnętrzu jaskini panuje stała temperatura 7 stopni Celsjusza, co w zestawieniu z ogromnym upałem na zewnątrz dawało przyjemny chłód. Z groty wycieczka udała się niebieskim szlakiem do słynnej, skalnej Bramy Krakowskiej, przy której wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Kolejnym puktem było zwiedzenie ruin zamku w Ojcowie, który powstał w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Do czasów współczesnych zachowały się baszta bramna, wieża obronna i fragmenty murów obronnych. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli też wystawę dotyczącą dziejów zamku. Z zamku przeszliśmy do Kaplicy Na Wodzie, która jest symbolem walki o wiarę w czasach, gdy Polska była pod zaborami. Wierni, którym zakazywano budowania kościołów na ziemi carskiej, wybudowali kaplicę na balach wbitych w wodę. 

Drugim celem naszej wycieczki była Pieskowa Skała z zamkiem o tej samej nazwie z czasów królów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, który wchodzi w skład zamków obronnych "Orlich Gniazd". Tu wszyscy obejrzeli ogród w stylu renesansowym oraz mogli odpocząć na zacienionym dziedzincu. Nie mogło zabraknąć również obejrzenia Maczugi Herkulesa, słynnej, wielkiej wapiennej skały w kształcie maczugi, pod którą uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Opiekę nad wycieczką sprawowały nauczycielki: Sylwia Nalepa, Jadwiga Olesiejuk, Urszula Tyszewicz, Olga Zawodnik.

Przeczytano: 2104 razy. Wydrukuj|Do góry

Wycieczka do Ojcowa