Dzień otwartej szkoły 19 grudnia od 16.30 do 17.30. Zapraszamy!

20 listopada 2019 16:43 | Aktualności

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 👶🧒👦👧🧑👱‍♂️🙆‍♀️🙆‍♂️💁‍♂️💁‍♀️🙋‍♂️🙋‍♀️

W naszej szkole z tej okazji odbył się apel przygotowany przez uczniów. Oglądający dowiedzieli się, jakie prawa mają dzieci na całym świecie i do kogo można się zwrócić o pomoc. Poznali także zapisy Deklaracji Praw Dziecka, która właśnie dziś obchodzi 30 lat.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Strażnikiem Konwencji jest UNICEF, a kolorem tej organizacji jest niebieski, który stał się symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. I dziś wszyscy: przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele założyli ubrania właśnie w tym kolorze, jako symbol zaangażowania w obronę praw najmłodszych.

Za przygotowanie apelu były odpowiedzialne panie: Judyta Broda i Olga Zawodnik-Purtak.
💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙

Zdjęcia: