30 maja 2017 22:04 | Aktualności

II Gminny Konkurs Polonistyczny "Świętokrzyskie bajanie"

Po raz drugi odbył się Gminny Konkurs Polonistyczny. Po ubiegłorocznych zmaganiach z mitami greckimi nadszedł czas na legendy świętokrzyskie.

W konkursie, który odbył się 24 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Masłowie, naszą szkołę reprezentowali: Gabrysia Chaba (kl.VI), Julita Januchta (kl. V) i Tomek Pedrycz (kl. V). Uczniowie ci zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach, które odbyły się 5 maja. Zadaniem uczestników było zapoznanie się z konkretnymi legendami, np.: "O powstaniu Kielc", "O źródełku św. Franciszka" czy "O Diabelskim Kamieniu", następnie zmierzyli się oni z testem przygotowanym wspólnie przez nauczycielki języka polskiego ze wszystkich szkół podstawowych gminy Masłów.

Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością legend a poziom konkursu był bardzo wyrównany. Nasza drużyna spisała się świetnie, ale laureatami zostali:I miejsce – Maria Pedrycz - Szkoła Podstawowa w Masłowie, II miejsce – Konrad Niebudek - Szkoła Podstawowa w Masłowie, III miejsce – Wiktor Janecki  - Szkoła Podstawowa w Mąchocicach Kapitulnych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i karnety na zajęcia sportowe i taneczne, a laureaci dodatkowo nagrody książkowe, które wręczały panie: Monika Dolezińska - Włodarczyk, zastępczyni wójta gminy Masłów i Ilona Niebudek, dyrektor ZS w Masłowie.

Dodatkowo uczniowie mieli szansę obejrzeć wystawę regionalną, na której znalazły się świętokrzyskie stroje i przedmioty codziennego użytku. Wystawę wzbogacił multimedialny pokaz młócenia cepami, maglowania dawną maglownicą oraz prania na tarze i kijankami.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy w temacie legend świętokrzyskich!